Öncelikli Araç Geçiş Sistemi

Öncelikli Araç Geçiş Sistemi

Öncelikli Araç Geçiş Sistemi, ambulans ve itfaiye gibi geçiş üstünlüğüne sahip araçların trafikte zaman kaybetmeden en hızlı bir biçimde hedefine varmasına yardımcı olan bir uygulamadır.

Dinamik Kavşak Yönetim Sistemi CHAOS™uygulamasının kullanıcı arayüzü olan Merkezi Trafik İşletme Sistemi (METIS), geçiş üstünlüğü olan araçların konumlarını gerçek zamanlı olarak takip etmekte ve bu araçlar herhangi bir sinyalize kavşağa yaklaştığı anda ilgili kavşaktaki Dinamik Kavşak Kontrol Ünitesi CENTRIS’le iletişime geçerek aracın ilerleyiş istikametine uygun yöne yeşil ışık yakılmasını sağlamaktadır. Bu sayede geçiş üstünlüğüne sahip olan araçların sinyalize kavşakları minimum gecikme süresi ile terk ederek hedefine en kısa sürede ulaşması sağlanmaktadır.

Öncelikli Araç Geçiş Sistemi’nin uygulanması için, ambulans veya itfaiye araçlarında hiçbir modifikasyon yapılmamaktadır. Sistem, bu tür araçlarda zaten mevcut bulunan GPS’lerden koordinat almak sureti ile çalıştığı için araçlara harici bir sensör/verici takılmamaktadır. Sistemin, Kavşak Kontrol Cihazına komut gönderebilmesi için ISSD tarafından üretilen düşük maliyetli kontrol üniteleri kullanılmaktadır.